סובלים מאטופיק דרמטיטיס? מה שלא אומרים לכם על “בגדים טבעיים”

December 25 2022doritr

אחד מהתסמינים של אטופיק דרמטיטיס הוא ירידה ביכולת של הגוף להגן על העור מפני אלרגנים שונים הנמצאים באוויר בשל פגם במחסום העורי (Skin Barrier). אבל האם אתם יודעים שחלק גדול מהאלרגנים האלו נמצאים בבדים של הבגדים שאותם אנחנו לובשים באופן יום יומי?

לכאורה כל מה שאנשים הסובלים מאטופיק דרמטיטיס צריכים לעשות זה לקנות בגדים שמפורסם עליהם שהם “100% כותנה”. בכותנה הרי לא אמורים להיות חומרים מגרים בניגוד למשל לחומרים סינטטיים כמו פוליאסטר… ובכן, מסתבר שגם כאשר מצוין שהבד עצמו עשוי כולו מ-100% כותנה, הוא מכיל חומרים תעשייתיים שונים שבעצמם עשויים לגרום לאלרגיה! ואגב, גם עבור אנשים רגילים הם לא בדיוק הכי בריאים…

כיצד זה יכול להיות? הכירו את תהליך האשפרה. בתהליך זה מוסיפים לבגד חומרים שונים כמו כימיקלים, לטקס ואפילו פיגמנטים של צבע על מנת להקנות לו מראה יפה יותר, להפוך אותו לנוח לגיהוץ וכמובן להאריך את משך החיים שלו ולהפוך אותו לנעים יותר למגע.

עוד טריק, במיוחד של יצרני בגדים מיובאים שלא תמיד יש עליהם פיקוח (הבדיקה שמכון התקנים עושה היא מדגמית בלבד) הוא לציין מספר חומרים, אך לא לדייק ביחס ביניהם, לעיתים לבגד יש חלק נלווה כמו צווארון או בטנה שהתווית כלל לא מתייחסת אליו.

ועוד לא התחלנו לדבר על העובדה שכולנו קונים היום באינטרנט בגדים שונים ומשונים שהמקור שלהם הוא בדרך כלל בסין או במזרח הרחוק ושם הפיקוח על הסחורות מצומצם הרבה יותר אם בכלל קיים…

אז מה אפשר לעשות?

אם אתם סובלים מתופעות לוואי של אטופיק דרמטיטיס כמו למשל פריחה בעור עליכם לקנות בגדים בעלי תו תקן מיוחד בשם OEKO TEX או GOTS. אלו הם בגדים שתהליך הייצור שלהם נבדק ואינו כולל חומרים העשויים לגרום לאלרגיות או תופעות לוואי של גרד ופריחה. באירופה מקובל מאוד להשתמש בתקנים האלו ואם אתם קונים באתרים איכותיים חפשו את תו התקן שלהם בעמוד בו הם מוצגים.

אפשרות אחד היא לקנות בגדים אותם לובשים מתחת לבגדים הרגילים ומכונים לעיתים גם “בגדי אקזמה” או “עור שני” (Second Skin). אלו בדרך כלל עשויים מ-100% כותנה אורגנית או סיבי ויסקוזה (מתאית, אותו חומר שיש בעצים) וניתן ללבוש אותם כשכבת מגן עליה לובשים את הבגדים הרגילים (בכל זאת לא נרצה לזרוק את כל המלתחה שלנו…).

חשוב לציין שלמרות שהבגדים הללו עובדים למעשה כמו סוג של “עור שני” או תחבושת, אין להם מראה יוצא דופן מלבד הצבע הלבן שלהם. ניתן להשיג אותם במידות המתאימות למבוגרים, ילדים ואפילו תינוקות.

בכל אופן, אל תתפתו למחירים זולים או בגדים מ-100% כותנה ממוחזרת / טבעית. בסופו של דבר מדובר בגוף שלכם…

Share: