קשיים אצל ילדים שניתן לפתור באמצעות טיפול CBT

November 28 2022doritr

ילדים בגיל בית הספר היסודי ובני נוער עשויים לסבול ממגוון רחב של קשיים. טיפול פסיכולוגי בילדים עשוי להתבצע באמצעות משחק או באמצעות טיפול באומנות, אך אחת הטכניקות הממוקדות ביותר לטיפול בקשיים ספציפיים היא CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי).

בניגוד לטיפול פסיכודינמי שבו המטפל יושב מול הילד ומשוחח אתו על הקשיים שלו, אך הילד עצמו לא נוקט בפעילות אקטיביות כלשהי, הרי שבטיפול CBT הילד לוקח חלק אקטיבי בטיפול ואף מקבל משימות שמטרתן לעזור לו להתמודד עם הקשיים. בסופו של דבר המטרה היא לא רק לשנות דפוסי חשיבה בעייתיים, אלא גם את דפוסי ההתנהגות הנובעים מהם.

למשל:

חרדה חברתית – חרדה חברתית אצל ילדים עשויה להיות קשה פי כמה וכמה מאשר אצל מבוגרים מכיוון שהם נמצאים בקשר יום יומי עם ילדים לספסל הלימודים והצוות החינוכי. לכן במהלך טיפול CBT ניתן למשל לבצע חשיפה הדרגתית לאירועים חברתיים מחוץ למסגרת הלימודים כאשר הילד הוא זה שנוטל את היוזמה.

חרדת בחינות – חרדת בחינות היא אחת החרדות הנפוצות ביותר, אך במקרים רבים היא מאפיינת דווקא את אותם תלמידים פרפקציוניסטים. לכן טיפול CBT שבמהלכו עובדים על שינויי הרגלי חשיבה והתנהגות יכול להועיל מאוד. בין היתר התלמיד לומד מהם הרגלי למידה נכונים (“לחרוש” לפני מבחנים היא לא בהכרח הטכניקה הטובה ביותר) וגם כיצד לנטרל מחשבות שליליות ולהרגיע את הגוף.

טריכוטילומניה – טריכוטילומניה היא הפרעה המאופיינת בתלישת שיער באופן אובססיבי ולכן מדובר למעשה בסוג של OCD. התופעה עשויה להתחיל כבר בגיל הילדות ובדרך כלל היא מהווה תגובה לקשיים אחרים כמו למשל לחץ וחוסר נוחות שהילד מרגיש בתוך המסגרת המשפחתית.

בטיפול CBT לומדים מהי בכלל משמעות התופעה ושדווקא מכיוון שלעיתים מדובר בעניין בלתי נשלט, אין צורך להתבייש או להרגיש חוסר נוחות אל מול הסביבה (דבר שרק מגביר אפילו יותר את הלחץ). כלומר, יוצרים נרמול של התופעה על מנת למנוע את תחושת האשמה וההלקאה העצמית.

בהמשך לומדים כיצד להרגיע את הסטרס באמצעות טכניקות חשיפה ואף הרפיה. אם צריך, ייתכן וההורים או אנשים קרובים אחרים יהיו נוכחים בטיפול.

דאגנות יתר – דאגנות יתר היא סוג של חרדה המאופיינת בין היתר במחשבות אובססיביות, אך היא אינה מקבילה לחלוטין ל-OCD (לדוגמה, היא אינה כוללת “טקסים”). דאגנות יתר עשויה לאפיין גם ילדים במישורים שונים כגון חרדה ממבחנים תקופה ארוכה לפני המועד שלהם, מחשבות על הסטטוס החברתי שלהם (“האם אני מקובל”) ועוד. לפיכך, טיפול CBT כפי שהדגמנו אותו יכול להיות רלוונטי גם כאן.

מי יכול להעביר טיפול CBT?

למרות שניתן לטפל ב-CBT גם ללא הכשרה אקדמאית, אנחנו ממליצים על טיפול אצל פסיכולוג ילדים הנמצא במרחק לא רחוק מבית הילד (לדוגמה, פסיכולוג ילדים בחיפה). לפסיכולוג ילדים ישנו ניסיון רב אשר הופך את הטיפול לאפקטיבי אפילו יותר.

Share: